Nasza historia

Dawno temu w pamiętnych czasach II Wojny Światowej, mała dziewczynka ukryta w głębokim schronie nasłuchiwała odgłosów świszczących w powietrzu bomb spadających na jej rodzinne miasto. Schron zbudował tata dziewczynki dla swojej rodziny, dziś jednak była w nim cała ulica. Każdy dziś w nim znalazł ciepłą namiastkę bezpieczeństwa – nawet ci, którzy wcześniej śmiali się z wysiłków taty.

Dziewczynka bardzo chciała wierzyć, że tata zbudował go dobrze – w końcu był zdolnym rzemieślnikiem, a za młodu walczył dzielnie w poprzedniej wojnie. Ufała ojcu i chciała być dzielna jak on, chciała zrobić coś konstruktywnego …coś dla rodziny, dla ludzi. Odgonić strach, pomóc zgromadzonym w schronie. Wierciła się niespokojnie, ogarniając wzrokiem całe swe liczne rodzeństwo.

Potrzebę dziewczynki wyczuła jak zwykle jej matka. W magiczny niemal sposób wydobyła z przepastnych kieszeni fartucha kłębek włóczki. W ponury półmrok, rozjaśniany jedynie mdłym światłem naftowej lampki, wkradła się nagle niewielka kula nasyconego żółtego koloru. Zajaśniała w oczach dziecka jak słońce, albo dojrzewający cytrusowy owoc. Dziewczynka wyciągnęła odruchowo dłoń do tego cudownego zjawiska i usłyszała głos matki: „Proszę wykorzystajmy ją mądrze, to już ostatni kłębek z naszych przedwojennych zapasów.” Staranny i głęboki namysł przemknął po drobnej twarzyczce. Decyzję podjęła uważnie przyglądając się rodzeństwu. „Nasza maleńka siostrzyczka nie ma jeszcze czapeczki, a za chwilę zima” powiedziała. Matka nagrodziła jej wybór milczącym uśmiechem.

Spod sprawnych palców dziewczynki wkrótce zaczęły wychodzić równe żółte sploty. Wkładała w nie wszystkie swoje pozytywne uczucia. To była jej walka przeciw okrutnemu, wojennemu światu. Siostrzana miłość przeciw bombom. Kunszt rzemieślniczy przeciw wojennej technice. Normalność przeciw wojennej zawierusze.

I takie właśnie były pra - początki firmy BARBARAS. Dziś pracownicy dużej, rodzinnej firmy Barbaras kontynuując tradycje, produkują czapki dla dzieci. Nazwa firmy nawiązuje do imienia małej dziewczynki z kłębkiem żółtej wełny.